Krize likvidity Investiční a Poštovní banky, a.s.
V červnu 2000 se Investiční a Poštovní banka, a. s. (IPB) dostala do akutní krize likvidity, která byla způsobena především prudkým a rozsáhlým poklesem primárních vkladů banky, a vážných potíží v platební schopnosti. Nevůle vedení IPB a akcionářů spojených se skupinou NOMURA přijmout a realizovat účinná opatření a zároveň systémový význam banky (IPB byla třetí největší bankou na bankovním trhu ČR) pro stabilitu bankovního sektoru vedly k tomu, že vyhrocená situace banky musela být řešena zavedením nucené správy s následným prodejem podniku IPB Československé obchodní bance, a. s.
Společný postup vlády, Ministerstva financí a ČNB při řešení situace IPB vedl k rychlému uklidnění vkladatelů, kteří se velmi rychle přestali obávat o bezpečí svých vkladů. Důvěra veřejnosti v bankovní sektor byla posílena přijetím klíčových rozhodnutí (včetně záruky ČNB vystavené pro věřitele IPB) a realizací opatření uvedených v níže citovaných dokumentech.
Podrobnější informace týkající se řešení krize IPB lze nalézt na webu ČNB zejména v dokumentech:
- Zpráva pro jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o vývoji situace a postupu řešení stabilizace Investiční a Poštovní banky, a.s. (pdf, 367 kB) (odkaz na hlavní web ČNB)
- Stanovisko České národní banky k "Závěrečné zprávě vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny pro objasnění rozhodování státu v IPB od doby jejího vzniku do uvalení nucené správy a jejího prodeje ČSOB pro jednání PS PČR" (pdf, 267 kB) (odkaz na hlavní web ČNB)
- Záruka pro věřitele IPB (pdf, 74 kB) (odkaz na hlavní web ČNB)
a v jiných dokumentech v rámci hlavního webu ČNB.